کاشت موی طبیعی سر

روش SAFER يا پيوند موي اتوماتيک

Suction Assisted Follicular Extraction and Replantation

SAFER روش جديدي است كه از سال 2008 ميلادي ابداع و انقلابي در شيوه هاي كاشت مو ايجاد كرد،دراين روش كه براي نخستين بار در فرانسه انجام شد توسط دستگاهي پيشرفته، برداشت و كاشت مو با استفاده از تكنيك مكش امكان پذير ميگردد. اين دستگاه عيب سيستم هاي قبلي را که مبتني بر سوراخ کردن و نفوذ تا عمق 6 ميلي متري پوست براي استخراج گرافت ها بود، برطرف ساخت. در تكنيك جديد(SAFER) با استفاده از دستگاه، فوليكول هاي مو به همان روش FIT ولي با سرعت بالا و بدون دخالت دست يكي پس از ديگري از ناحيه ي دهنده استخراج مي شوند. مزيت SAFER نسبت به FIT دستي اين است كه برخلاف آن ،نوك برنده و تيز پانچ به عمق پوست فرو نمي رود، بلكه پانچ هاي ظريفي كه بين 0.78 تا 1.25 ميلي متر قطر دارند، در حال چرخش و مكش همزمان وارد قسمت بالايي پوست (حدود 3 ميلي متر) شده و فوليكول مو بدون كمترين آسيبي جدا مي شود. مزيت بعدي اين است كه همه ي گرافت ها در محفظه ي استريلي كه در خود دستگاه تعبيه شده است، به طور اتوماتيك و بدون دخالت دست جمع آوري شده و پس از اتمام مرحله ي برداشت باز هم به روش اتوماتيك در جهت صحيح در ناحيه ي گيرنده كاشته مي شوند و اين استريل بودن و سرعت كار، دوام و بقاي گرافت ها را بالا برده و خطر عفونت و عوارض بعدي تقريباً به صفر مي رسد. در روش FIT براي خارج كردن گرافت ها، معمولاً از پنس هاي ظريفي استفاده مي شود كه عليرغم ظرافتشان باز هم احتمال آسيب رساندن به ناحيه ي زاياي فوليكول را دارند و زمان بيرون ماندن فوليكول ها پس از برداشت از ناحيه ي دهنده نيز طولاني بوده و گاه تا چندين ساعت هم به طول مي انجامد. به همين دليل اكثر متخصصين پيوند مو شانس آسيب رسيدن و از بين رفتن 15 تا 20% فوليكول هاي برداشته شده را با روش FIT محتمل مي دانند، حال اينكه با روش SAFER اين عوارض وجود نداشته و براحتي مي توان بقاي گرافت ها را تا 100% تضمين كرد. تراکم موهاي ايجاد شده پس از جراحي پيوند مو يکي از مسائلي است که اکثريت قريب به اتفاق متقاضيان کاشت مو در مورد آن حساسيت و نگراني دارند و خواهان ايجاد تراکمي بالا و نزديک به حد طبيعي موهاي کاشته شده هستند. در روش SAFER به دليل ظرافت پانچ هاي به کار رفته ، استخراج فوليکول هاي ظريف و همگن به تعداد بالاو سرعت اعجاب انگيزميسر شده و مي توان تراکمي بسيار بالا با نمائي طبيعي در ناحيه ي طاسي ايجاد کرد و به جرات مي توان گفت تراکم ايجاد شده با اين روش را نمي توان با هيچ روش ديگري مقايسه کرد. در روش SAFER ناحيه ي دهنده ي پيوند با سرعت بالائي طي چند روز ترميم شده و با گذشت 7 تا 10 روز از انجام کاشت، هيچ اثري از سوراخ هاي ريزي که ناشي از برداشت فوليکول هاي مو در ناحيه ي بانک مو (پس سر) هستند، باقي نمي ماند و به همين دليل مي توان از ناحيه ي بانک مو دو تا سه بار ديگر نيز براي ترميم و زياد کردن موها در نواحي مورد نظر استفاده کرد.

کبودي، تورم، درد پس از جراحي و خون مردگي دور چشم ها يا پيشاني که جزو عوارض احتمالي روش هاي کاشت قبلي محسوب مي شدند؛ به هيچ وجه در اين روش وجود ندارند و فرد پس از گذشت تنها يک روز از پيوند مو مي تواند مجدداً به فعاليت هاي روزمره خود بازگردد و مراقبت ويژه اي پس از عمل وجود نداردکليه همکاران اين مرکز پيوند مو،توسط پزشکان مجرب از کشور فرانسه و آمريکا که سالها کار با آن را تجربه کرده اند آموزش ديده و گواهي دريافت نموده اند. تصوير زير تفاوت روش FIT عادي وروش SAFER را نشان ميدهد.چنانچه ملاحظه ميشود به دليل استفاده از مکش و برش همزمان موفقيت هر بار عمل پانچ در SAFER بالاتر از روشهاي معمول است. در روش معمول که تصاوير بعدي آن را نشان ميدهد به دليل نياز به نفوذ بيشتردرصد خطا و عمق زخمها بيشتر است و لذا زمان صرف شده بيشترو درصد افت گرفتها بالاتر و زمان بهبودي نيزطولاني تر ميباشد ضمن اينکه گرفتها درشتتر و امکان ايجاد تراکم بالا کمتر است. (تماس:کراس رفرانس)

safer3

کليات کاشت مو

داشتن موهاي زيبا و پرپشت براي بسياري از افراد يکي از معيارهاي زيبايي محسوب ميشود

و در تقويت اعتماد به نفس و ارتباطات و تعاملات موفق اجتماعي فرد و احساس جواني و رضايت دروني او از زندگي نقش به سزايي دارد . در مقابل ريزش مو يکي از مشکلات و عوامل اظطراب و دلهره به خصوص در جوانان محسوب شده و از دير باز دانشمندان در جستجوي راههاي موثري براي حل اين معظل بوده اند..در اين راستا مشخص گرديده که تمامي موارد ريزش مو ناشي از عوامل هورموني و وابسته به هورمون مردانه يا آندروژن است.از آنجاييکه ريشه موي قسمتهاي جلوي پوست سر داراي گيرنده هاي هورموني مردانه هستند با افزايش فعاليت هورموني در مقطع مشخصي از سن فرد که معمولا بين سي الي چهل سال ميباشد ريزش مو و طاسي اتفاق ميافتد.سن و فرم طاسي کاملا وابسته به ارث بوده و شباهت زيادي به والدين و بستگان نسبي دارد.گرچه مصرف داروهاي شيميايي و مکملهاي غذايي روند ريزش مورا کندتر ميکنند اما هرگز نميتوانند اين روند را متوقف کنند و صرفا زمان وقوع تاسي را به تاخير مياندازن.بهترين روش بازگرداندن مو به نواحي طاس و اصلاح ظاهر فرد استفاده از روش پيوند موي طبيعي ميباشد . در اين روش تعدادي از موهايي که گيرنده هورموني ندارند به طور کامل از پشت سر فرد که معمولا در تمامي افراد تا پايان عمر نميريزند خارج و در نواحي فاقد مو کاشته ميشوند و بدين ترتيب فرد ظاهر طبيعي و زيبايي خود را باز مييابد. بايد خاطر نشان کرد که چون در پيوند مو از موهاي طبيعي خود فرد در پشت سر استفاده ميشود ميزان امکان برداشت مو يعني تعداد موهاي قابل استخراج به تراکم موي سر در ناحيه پس سري که بانک مو يا ناحيه دهنده ناميده ميشود بستگي دارد و در هر فرد با فرد ديگر متفاوت و طبعا محدود است، لذا نبايد فريب تبليغات غلط مبني بر پيوند 16000 تار مو يا امثال اينها را خورد. روشهاي پيوند مو به دو گروه عمده تقسيم ميشود: روش FUT و روش FIT ، روشي که در مرکز صدرا انجام ميشود، يک نوع FITاتوماتيک است که تکنولوژي آن متعلق به شرکت مديکامات فرانسه است و از سال 2008 ابداع و به تدريج کامل تر شده است. اين روش دراروپا SAFER و در آمريکا به نام NEOGRAFT ناميده ميشود.

safer-project-after01

نمونه بعد از کاشت طبیعی

safer-project-before01

نمونه قبل از کاشت طبیعی